Prilikom formiranja akvarijuma gotovo svim pocetnicima je najbitnije da u njega sto pre stave sve ribice koje su im na bilo koji nacin privukle paznju. Iaki deluje vrlo zanimljivo, sarenilo svih tih ribica na jednom mestu nikako nije i ispravan nacin postavljanja jednog dugotrajnog akvarijuma. Vrlo brzo ce posle ovako nestrucne postavke doci do mnogobrojnih problema. Rec je zapravo o tome da mnoge vrste koje akvaristi pocetnici stavljaju zajedno, cesto ne idu jedna sa drugom. Ovo narocito dolazi do izrazaja kada se sve one unose u prostor bez njegove formirane flore, a uslovno i faune. Naime, pre nego sto se odlucimo za unos ribica, potrebno je 2-3 nedelje pre toga postaviti kompletan akvarijum sa sve podlogom, biljkama, filterima, grejacima, osvetljenjem aeracijom i sl. Takav uslovno receno “prazan” akvarijum treba da odstoji minimum 1-2 nedelje bez ribica, kako bi se u njmu formirale mikro, zoo i fito zajednice kao stabilizatiri i regulatori celog tog “ekosistema” i da bi se biljke dovoljno dobro ukorenile u podlozi. Svi ti mikro organizmi potrebni su kako bi kasnije razgradjivali visak organske materije, odrzavali potrebnu kolicinu kiseonika i sl.
Tek u formiran akvarijum pozeljno je unositi ribice i to na takav nacin i tim redom kako bi one sto lakse prevazisle stres u novoj sredini. Takodje, veoma je vazno napomenuti da ne mogu sve ribice, bez obzira koliko se one nama svidjale, ici jedna s drugom. To proizilazi iz same njihove biologije, pa su tako neke ribice sklone solitarnom nacinu zivota dok su druge pak “srecnije” kada su u jatu. Neke obitavaju uskljucivo u parovima, dok su druge prilicno agresivne i netrpeljive prema ostalim ribicama. Postoje i veoma spore, trome vrste (SKALARI) koje prisustvo sitnih i brzih ribica u blizini dovodi u apaticno stanje, nakom cega prestanu uzimati hranu, a veoma se takva situacija zavrsava i smrcu istih. Nije dobro drzati i velike sa sitnim ribicama (MLADJI) jer “svaka riba hoce sa gricne”, pa tako po nekom pravilu sve sto je ribi manje od oka ili duzine skrznog poklopca postoji mogucnost da ce pre ili kasnije ona pokusati da pojede. Pored ribica, u akvaristici se koristi veliki broj biljnih vrsta, razlicitih oblika, velicina i uslova grejanja. One mogu biti biljke dna, sredisnje-slobodne vode, povrsinske-plutajuce i biljke samo plutajucih listova. Kraci spisak, naravno samo nekih najcesce uzgajanih vrsta abecednim redom dat je u prilogu:
- Aconus gramineus
- Ammannia senegalensis
- Anubias nana
- Apongeton sp. (crispus, ulvaceus, madagascarensis)
- Bacopa mennieri
- Bapalaya longifolio
- Cryptocoryne sp.- vodene kupe
- Echinodonus sp.- amazonke
- Myriophyllum sp.- biljke 1000 listova
- Vallisneria sp. Potamongeton sp...
Pored biljaka u akvarijumima su uvek prisutne i alge kao zeljeni ili pak nezeljeni deo zajednoce, a dele se na braon, plave, zelene, zelene koncaste, crveno-ridjaste i povrsinske sluzve alge.
Нема коментара:
Постави коментар